Zmieniają się poziomy wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Zmiany dotyczą obniżenia intensywności wsparcia dla wybranych regionów w województwach wielkopolskim i dolnośląskim oraz zwiększenia intensywności pomocy dla projektów w obszarze priorytetowych dla Unii Europejskiej sektorów i technologii.

Mapa pomocy regionalnej na lata 2022-2027

Mapa pomocy regionalnej to dokument określający maksymalne poziomy regionalnej pomocy inwestycyjnej dostępnej dla poszczególnych regionów Polski. Poziom wsparcia zależy od stopnia rozwoju i zamożności danego obszaru. Celem mapy jest wspieranie mniej rozwiniętych regionów poprzez krajową pomoc inwestycyjną, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Aktualna mapa pomocy regionalnej obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku. Od 2025 roku wchodzą w życie nowe poziomy wsparcia, które uwzględniają zmiany w rozwoju gospodarczym poszczególnych regionów oraz wdrażają zatwierdzone przez Komisję Europejską preferencje dla projektów w obszarze kluczowych technologii.

Zmniejszenie pomocy w najbardziej rozwiniętych regionach: Poznań i Wrocław

Zmiany w poziomach wsparcia w najbardziej rozwiniętych regionach Polski, do których, oprócz Warszawy i powiatów ościennych wyłączonych z możliwości otrzymania regionalnej pomocy inwestycyjnej, zalicza się stolice województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, mają na celu dostosowanie pomocy do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz potrzeb poszczególnych obszarów.

Od 2025 roku:

W województwie wielkopolskim intensywność wsparcia zostanie zredukowana dla miasta Poznań oraz podregionu poznańskiego z dotychczasowych 20% do 15%. W pozostałych częściach województwa wsparcie pozostanie na poziomie 25%.

W województwie dolnośląskim zmiany dotyczą wyłącznie miasta Wrocław, gdzie intensywność pomocy zostanie zmniejszona z 20% do 15%, podobnie jak w Poznaniu i podregionie poznańskim. W innych częściach Dolnego Śląska intensywność wsparcia wyniesie, analogicznie jak dotychczas, 25%.

Warto zaznaczyć, że wspomniane intensywności pomocy dotyczą dużych przedsiębiorstw i mogą zostać zwiększone o:

  • 10% dla średnich przedsiębiorstw,
  • 20% dla mikro- i małych przedsiębiorstw.

Najwyższe możliwe intensywności wsparcia dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Poznania (wraz z podregionem poznańskim) i Wrocławia mogą zatem wynieść maksymalnie do 35%.

Zwiększenie pomocy dla zielonych i cyfrowych technologii

Od 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wyższego poziomu wsparcia dla projektów związanych z zieloną oraz cyfrową transformacją. Zmiany obejmują inicjatywy wpisujące się w typy przedsięwzięć określonych w rozporządzeniu dotyczącym utworzenia Platformy dla Strategicznych Technologii w Europie (STEP).

Nowe zasady zakładają zwiększenie maksymalnego poziomu wsparcia w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla trzech priorytetowych sektorów:

  • technologii cyfrowych,
  • ekologicznych,
  • biotechnologii.

Wzrost intensywności pomocy wyniesie:

  • 10% dla większości regionów Polski,
  • 5% dla województw wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz wybranych gmin regionu warszawskiego stołecznego.

Celem tych zmian jest stymulowanie inwestycji w kluczowe technologie, które przyczyniają się do wzmocnienia konkurencyjności i technologicznej suwerenności Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa działające w obszarze innowacyjnych technologii cyfrowych i ekologicznych będą mogły skorzystać z wyższego wsparcia na realizację projektów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki Unii.

Obecnie w polskim Sejmie procedowana jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która umożliwia wdrożenie przedmiotowych zmian na gruncie krajowego prawa.

Komentarz do wdrożonych zmian

Mapa pomocy regionalnej jest instrumentem doskonale obrazującym aktualne preferencje Unii Europejskiej w kontekście alokacji środków, zarówno tam, gdzie istnieje rzeczywista potrzeba poprawy sytuacji gospodarczej, jak i dla przedsięwzięć odpowiadających kluczowym celom strategicznym. Naturalnie zatem Komisja Europejska stopniowo zmniejsza wsparcie inwestycyjne w regionach wysoko rozwiniętych gospodarczo, jednocześnie proponując zwiększenie intensywności pomocy w celu pobudzenia inwestycji w sektorach o strategicznym znaczeniu. Podobnych zmian w tym duchu można spodziewać się również w kolejnych perspektywach finansowania unijnego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *